Slovensko, Oščadnica (Veľká Rača)

Publikoval admin v

25.7.2013 jsme se vydali na prodloužený víkend na Slovensko, přesněji do vesnice Oščadnica v Kysuckých Beskydech (30 EUR pro 2 osoby / 3 noci). To je taková táhlá vesnice nedaleko hranic s ČR a s Polskem. Nejlepší cesta z ČR je asi přes Makov, protože tam se můžete také zastavit a podívat se po krajině. My jsme jeli přes Třinec a tam není o co stát.

Ubytovaní jsme byli v penzionu Wellness, který nabízí pokoje se koupelnou a WC, mikrovlnkou a rychlovarnou konvicí na chodbě a s možností posezení venku. Penzion se nechází nedaleko kostela a supermarketu (otevřený denně) a zároveň na cestě k lanovce na Dedovku, kde se nachází bobová dráha, lanový park, trampolíny, terénní koloběžky a občerstvení. Děti ani aktivní dospělí se rozhodně nudit nebudou. Z Dedovky dojdete po hřebeni (nad sjezdovkami) na Veľkou Raču odkud je samozřejmě výhled na Fatru i Tatry. Cesta z Dedovky na Veľkou Raču a zpět nám trvala asi 2h, takže je to pohodová túra, po které stihnete i všechny atrakce na Dedovce. Lanový park stojí opravdu za to, ale je jenom pro silnější jedince, kteří mají sílu v rukách. Je fakt postavený na tom, že se člověk musí dost často udržet na rukách, protože překážky jsou dost daleko a nedá se to zvládnout bez využití jistícího lana. Povinnou výbavou jsou taky rukavice a oni vědí, proč vám je dávají 🙂 Je to nejtěžší lanový park, který jsem zatím viděl!

V podvečer jsme se byli podívat u kostela (kalvárie), který se nachází nad Oščadnicí, odkud je hezký výhled na vesnici. Odtud je vidět např. i hřbitov, který je na holém strmém kopci. To se u nás zas tak často nevidí. Ke kostelu lze dojít buď po cestě na kalvárii nebo kolem po silnici. S naším terénním kočárem jsem šli nahoru po silnici a dolů po cestě.

Pro turistické mapy na Slovensku doporučuji mapy.hiking.sk.

Kategorie: Cestování